Wieleń Zaobrzański
Wieś nad Jeziorem Wieleńskim - oddalona 19 km na północny zachód od Wschowy oraz 14 km od Przemętu, położona na zachodnim krańcu rynny Jezior Przemęckich, przy szosie do Wolsztyna. W 1252 roku własność prywatna. Dawniej osada targowa. Kościół p.w. NMP zapewne już pod koniec XIII w. wzniesiony przez cystersów, którzy osiedlili się na tym terenie. Późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z 1731-42 roku, dziś pod wezwaniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem - Ucieczka Grzeszników; w ołtarzu głównym gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z II poł XV w. - cel obecnych pielgrzymek. Główne uroczystości odpustowe odbywają się corocznie 2 lipca. Przy kościele lipa o obw. 360 cm. Nad brzegami jeziora Wieleńskiego położone są liczne ośrodki wypoczynkowe, plaże i kąpieliska. Na zachód od wsi Wieleńskie Góry - zalesione pagórki morenowe o wysokości do 81 m n.p.m. Wspomniany kompleks wchodzi skład Przemęckiego Parku Krajobrazowego.
Przemęcki Park Krajobrazowy został utworzony 25 listopada 1991 roku. Celem powołania Parku jest zachowanie jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce oraz związanych z tym krajobrazem zespołów leśno-łąkowo-jeziornych.
Krajobraz Parku i jego urozmaicona rzeźba są efektem ostatniego zlodowacenia zwanego bałtyckim, które miało miejsce ok. 15 tyś. lat temu. Wody lodowca żłobiły pod jego czaszą głębokie i szerokie rowy. Czasza ulegając całkowitemu stopnieniu ukazała olbrzymie rynny wypełnione wodą. Tak powstały jeziora, których na terenie Parku jest 24, są one bardzo ważnym elementem ze względu na wartości przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne. Jeziora połączone są ze sobą licznymi ciekami, tworząc w ten sposób naturalnie wytyczone i malownicze szlaki kajakowe.
W Przemęckim Parku na podstawie prowadzonych badań stwierdzono występowanie ok. 700 roślin naczyniowych, w tym 30 podlega ochronie całkowitej (m.in. buławnik czerwony, lilia złotogłów, rosiczki, grążel żółty) Licznie reprezentowane są mięczaki, owady, ryby, płazy, gady oraz ssaki. Spośród owadów na uwagę zasługuje nasz największy chrząszcz - jelonek. Wśród płazów i gadów stwierdzono występowanie takich gatunków jak: żaba zielona, żaba trawna, ropucha zwyczajna, padalec, jaszczurka zwinka i zaskroniec. Najlepiej rozpoznana jest awifauna. Dotychczas stwierdzono na tym obszarze 182 gatunki ptaków. Wśród ptaków lęgowych stwierdzono 7 gatunków rzadkich i zagrożonych w Polsce wyginięciem: bąk, kania ruda, błotniak zbożowy, bielik, kropiatka, rudogłówka i wąsatka. Wartości przyrodnicze Parku podnoszą rezerwaty przyrody: rezerwat ścisły- ''Torfowisko nad Jeziorem Świętym", rezerwaty częściowe: "Jezioro Trzebidzkie" i "Wyspa Konwaliowa".
Na obszarze Parku znajduja się także pomniki przyrody oraz parki podworskie w takich miejscowościach jak: Przemęt, Bucz, Sokołowice. Na uwagę zasługują zabytki architektury sakralnej, dworki, pałacyki i nieliczne już wiatraki. wyznaczone są także szlaki turystyczne piesze i wodne. Przemęcki Park Krajobrazowy spełnia funkcje ochronne, dydaktyczne, wychowawcze, turystyczne, rekreacyjne oraz naukowo- badawcze.
Sam Wieleń jak również jego okolice to raj dla spacerowiczów. Znajduje się tutaj bardzo wiele ciekawych miejsc, gdzie podczas spaceru odetchniemy świeżym powietrzem. W pobliskiej miejscowości, w Olejnicy dla potrzeb edukacji ekologicznej Nadleśnictwo Kościan wytyczyło ścieżkę przyrodniczo-leśną, przebiegającą przez teren leśnictwa Olejnica i Przemęt. Ścieżka rozpoczyna się i kończy w Olejnicy na parkingu, wejście na nią oznaczone jest czytelną tablicą informacyjną, z wiadomościami ogólnymi i mapą trasy. Cała jej trasa wytyczona jest kierunkowskazami w postaci strzałek, kierując się nimi przemieszczamy się od przystanku do przystanku. W zależności od zainteresowań i kondycji zwiedzających można wybrać jeden z dwóch wariantów długości trasy: pełen wynoszący 8 km i krótszy mający 5 km. Na trasie zlokalizowanych jest 11 opisowych stanowisk przedstawiających wybrane, ciekawe fragmenty krajobrazu. Podczas spaceru zobaczyć będziemy mogli więc m.in.: rezerwat przyrody "Wyspa Konwaliowa" i rezerwat przyrody "Torfowisko nad Jeziorem Świętym".
Z innych ciekawych szlaków pieszych mamy tutaj:
- Szlak niebieski
Nowa Wieś Zbąska - Grójec Wielki - Wielka Wieś - Kopanica - Wilcze - Rudno - Święto - Kaszczor - Wieleń - Oleśnica - Górsko - Boszkowo długość 60,4 km (w tym na terenie Gminy Przemęt ok. 17 km)
- Szlak żółty (pieszo-kolarski)
Wschowa - Lgiń - Brenno - Wieleń, zn. żółte (25 km) lub wersja przez Brenno-Ostrów (27 km)
Szlak biegnie przez lasy i pola rozciągające się na północny-zachód od Wschowy. Po drodze znajdują się ciekawe zabytki we Wschowie, Hetmanicach, Lginiu, Brennie i Wieleniu oraz ośrodki wypoczynkowe, kąpieliska i plaże nad jeziorami Lgińskim, Białym i Wieleńskim. Dla kolarzy trasa łatwa.
Oprócz tych oznakowanych jest też wiele tras spacerowych nieoznakowanych, które przedstawia poniższy rysunek
Lasy w gminie Przemęt poprzecinane są licznymi traktami. Sprawia to, że teren ten jest wspaniałym miejscem dla rowerzystów. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tu 142 km oznakowanych dróg rowerowych, w tym m.in.: Szlak Kaszczorski (19 km), Szlak Konwalii (31 km), Szlak Słoneczny (23 km), Szlak Górski (22 km), Szlak Cysterski (33 km).
- Szlak Kaszczorski
Wieleń-Kolonia Mochy-Mochy-w kierunku Świętna (przez Białą Górę)- Kaszczor - Kolonia Kaszczor-Wieleń
Długość trasy ok. 19 km
Podczas wycieczki warto zobaczyć kościół w Mochach, w Kaszczorze, świątynię w Wieleniu.
- Szlak Konwalii
Wieleń-Osłonin-Olejnica-Perkowo-Przemęt-Błotnica-Radomierz-Górsko-Olejnica-Osłonin-Wieleń
Długość trasy ok. 31 km
Podczas wycieczki warto zobaczyć Wyspę Konwaliową, Torfowisko nad Jeziorem Świętym i odwiedzisz kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie oraz Galerię Ptaków Mariana Murka w Górsku.
- Szlak Słoneczny
Wieleń-Mochy-Solec-Solec Nowy-Nowa Wieś-Wieleń
Długość trasy ok. 23 km
Atrakcją tego szlaku są liczne bocianie gniazda oraz rzadko spotykany cmentarz tarasowy.
- Szlak Cysterskiy
Wolsztyn-Obra-Kębłowo-Świętno-Mochy-Kaszczor-Wieleń-Osłonin-Olejnica-Radomierz-Błotnica-Przemęt
Długość trasy: 55 km w tym 33 km po terenie gminy Przemęt
Bogactwo jezior w rejonie Przemętu znakomicie sprzyja rozwojowi turystyki wodnej. Sczególnym powodzeniem cieszą się wyprawy kajakowe. Dla chcących spróbować swych sił w wiosłowaniu przygotowano dwa ciekawe szlaki kajakowe - "Konwaliowy Szlak Kajakowy" oraz "Kajakową Petlę Cysterską".
- Konwaliowy Szlak Kajakowy (2-3 dni)
Konwaliowy Szlak Kajakowy poprowadzi jeziorami leżącymi na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego po zamkniętym kręgu o długości 37 km. Jeziora są połączone strumieniami i kanałami o niewielkim spadku, co umożliwia pokonanie jego trasy w obu kierunkach. Początek i koniec szlaku został zlokalizowany w Wieleniu, gdzie można wypożyczyć kajaki oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat organizacji spływu. W cele ułatwienia poruszania się po szlaku na jego trasie ustawiono szereg znaków w postaci piktogramów.